užitečné informace

Základní informace k chovu osmáků doplněné o odkazy na podrobnější zdroje, ať už se jedná o obecné informace nebo stránky zkušených chovatelů osmáků.

Rádi si s případnými zájemci o naše osmáčky o všem popovídáme.

Jeden nebo více osmáků?

Osmáci jsou velmi sociální zvířátka. V přírodě žijí ve velkých skupinách. Proto osmáky rozhodně nechováme samotné. Pokud žádného osmáčka nemáte, je nutné pořídit minimálně skupinku dvou osmáčků stejného pohlaví. Je ale možné zkombinovat miminka od různých chovatelů.

Pokud už nějakého osmáčka doma máte, je možné pořídit samotné miminko a doplnit vaši skupinu.

Kluci nebo holky?

Za nás na pohlaví absolutně nezáleží. Když na to přijde, porvat se můžou holky i kluci. V našem chovu jsou o něco vymazlenější a klidnější kluci. Vždycky ale záleží na konkrétní povaze osmáčka :).

Bydlení

Osmáci potřebují dostatečně velkou ubikaci, ať už klec nebo terárium, nejlépe orientovanou na výšku. Každý myšák potřebuje trochu prostoru sám pro sebe. Pokud nevíte, zda můžete osmáčka přidat ke stávající skupince nebo zda máte dostatečně velkou klec, doporučuji zkusit výpočet velikosti klece na těchto stránkách. Výpočet vám řekne, pro kolik osmáků je vaše klec vhodná.

Není nutné brát výpočet naprosto striktně, pokud vám např. chybí 1-2 cm a osmáčky pouštíte proběhnout i mimo klec, tak se s tím dá stále pracovat :).

Ubikaci bychom měli osmáčkům vhodně vybavit:

  • napaječka nebo miska na vodu - napáječky snad vždycky (více či méně) kapou, proto je dobré pod napáječku dát zároveň misku, aby nedocházelo k vlhnutí podestýlky nebo místa pod napáječkou. Voda v misce se zase velmi snadno znečistí a je nutné ji měnit vícekrát denně.
  • běhací kolo (či talíř) je nutností - doporučujeme nerezová kola s celou otevřenou stranou - ta kde nehrozí "nůžkový efekt". Takové kolo můžeme dát k dispozici i mláďatům. Kolo s nůžkovým efektem osmáčkům ideálně nedáváme vůbec, pokud však není jiná možnost, tak nejdříve cca ve 4 měsících věku. Nicméně, zranit se v něm může i dospělý osmák.
  • patra, poličky, plošiny - čím více, tím lépe, fantazii se meze nekladou
  • žebříky, průlezky, houpačky
  • hamaky, pelíšky, závěsné domky - osmáčci v nich rádi odpočívají
  • hračky - dřevěné, ze sena,...

Krmení

Základní složkou potravy osmáků je kvalitní seno, ať už domácí nebo koupené a voda. Obojí musí mít osmáci stále k dispozici. Neomezeně můžeme osmáky krmit také vhodnými travními semeny.

Seno je vhodné doplňovat různými bylinkami. Našim osmáčkům třeba sypeme směs bylinek k senu a některé bylinky mícháme do směsky.

Sem tam můžeme dát osmáčkům něco čerstvého - zeleninu (ne z ledničky), čerstvou trávu (pampelišku nebo nějakou bylinku).

K dispozici by měli mít osmáci také různé větve a větvičky na okus. Samozřejmě z vhodných stromů - doporučujeme ovocné stromy a břízu.

Směska se osmáčkům dává v množství cca 10g na osmáka (chovatelé uvádí např. zarovnanou lžíci) a to

  • obden dospělým osmákům
  • denně (tzn. dvojnásobné množství oproti dospělým osmákům) mláďatům (cca do 1 roku), březím samičkám nebo samičkám s mláďaty

Jako směsku krmení můžeme doporučit namíchanou směs z eshopu Osmák Ferda. Krmíme velmi podobnou směsí s různými obměnami.

Občas můžeme osmáčkům přilepšit různými zdravými pamlsky. Tabu jsou sladké věci, jako např. ovoce.

Doporučujeme navštívit pěkně zpracovaný text o krmení na stránkách chovu Degudrey, kde se detailně dozvíte vše potřebné o jednotlivých složkách. Na stránkách chovu DEGU love najdete jednotlivé druhy krmení i s fotodokumentací.

Pro zájemce o detailnější popis jednotlivých složek krmení doporučujeme navštívit přehled na stránkách křeččího klubu. Jen pozor, vhodnost potravin je na přehledu vztažena ke křečkům, tudíž by měla stránka sloužit pouze jako zdroj informací k potravinám vhodným pro osmáky (nutriční hodnoty apod.).

Potřeby pro první pomoc

I osmáčci můžou onemocnět nebo se poranit. Je dobré si dopředu zjistit informace a nejbližší veterině, kde jsou schopni vám v případě potřeby pomoci s hlodavci.

Doma je nutné mít pár základních věcí pro první pomoc:

  • Smecta - pro případ průjmu (většinou opravdu pomůže)
  • Probiotika - pro případ průjmu, občas  se hodí podat i preventivně (např. v případě velkého stresu - cestování, seznamování,...)
  • Pro případy dokrmování - tekuté seno nebo dokrmovací kaše
  • Injekční stříkačka (1ml) - pro aplikování smecty, probiotik, dokrmování,...

Užitečné odkazy

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky